Přejít k navigační liště

Chainmaille – šperky z drátků a korálků

Chainmaille neboli kroužkování je výrobní technika používaná v Evropě již nejméně od pátého století. Název chainmalle pochází z francouzského macula, neboli síť. V angličtině se můžete setkat s výrazem chainmail, které v překladu znamená kroužková košile. Jak asi tušíte, kroužkování nebylo zpočátku doménou šperkařství, nýbrž výrobců válečné zbroje.

Kroužkování má ale své praktické využití i dnes. Mimo šperkařství se tato technika používá ve výztužích ochranných prostředků pro dřevorubce, do balistických vest či pro ochranu potápěčů před žraloky. V oblasti kreativní tvorby se můžeme s chainmaille setkat hned ve dvou oblastech, a těmi jsou výroba různých ozdobných, ale i praktických výrobků a tvorba historických zbrojí a dobových předmětů.

Technikou kroužkování vznikají opravdu krásné výtvory, o čemž se můžete  přesvědčit v galerii níže. Existuje spousta různých stylů vázání kroužků. Setkat se můžete například s evropským, keltským, perským, japonským či byzantským stylem. Drobnou nevýhodou kroužkování je jeho náročnost na čas a preciznost, zejména u složitějších vazeb. Výsledek však stojí za to.

Ukázka byzanského stylu
Ukázka byzantského stylu

Kde získat informace?

Můžete se bezplatně zúčastnit videokurzu Chainmaille, ve kterém se naučíte za pomocí techniky kroužkování vytvořit originální náramek a náušnice v japonském stylu. V další části kurzu si vyrobíte japonské kytičky a na závěr kurzu se naučíte vyrábět nádherné šperky v byzantském stylu. Tyto první tři lekce jsou bezplatné, za další část kurzu si již budete muset zaplatit.

V kurzu se dozvíte:

  • jak vyrobit profesionální řetízky
  • jak vyrobit japonské kytičky
  • jak se dělá perská vazba
  • jak se dělá keltská růže
  • jak se dělá vazba Helm Chain
  • jak se dělá vazba European 4in1
  • jak tvořit geometrické tvary podle evropské a japonské vazby

 

Výrobky Jáji Kavalírové – instruktorky tohoto kurzu.

Výroba zbrojí

Zbroje dnes používají různé historické spolky, šermíři a fanoušci tzv. dřeváren. Výroba jedné zbroje zabere stovky hodin práce a je nesmírně náročná na trpělivost. Pro zájemce jsem našel výborné instruktážní video na výrobu kroužkové zbroje.

Návody pro techniku Chainmaille

Informace o historii, technice a využití chainmaille najdete na Fléru, tento článek vám ukáže, co vše lze s kroužkováním vytvořit. V dalším článku od stejného autora máte možnost dozvědět se něco o materiálech k výrobě šperků a něco málo o základních typech vazeb. V posledním článku od tohoto autora je podrobný návod na výrobu jednoduchých náušnic, kterou zvládne úplně každý.

Pokud se chcete naučit tvorbu náramků v byzantském stylu, poslouží vám tento návod z youtube.

Další video je z pořadu Rady ptáka Loskutáka

Na závěr jsem našel seznam návodů pro výrobu šperků z kroužku. Tyto návody jsou v češtině a s doprovodnými fotografiemi. Podívejte se na skorpilova.cz

Nedávno se mi ozval majitel obchodu s kroužky a nabídl mi slevový kupón na své produkty. Pokud tedy chcete začít s chainmaillem, můžete navštívit web alunaramky.cz a použít slevový kupon “onlinekurzyzdarma”, díky kterému získáte 5% slevu na váš nákup. Tento obchod má rovněž svou sekci návodů, která se vám může hodit. Návody jsou zde.

Závěrem

Kroužkování je krásné řemeslo s dlouhou historií. Bohužel návodů na českém internetu moc není, a proto budu moc rád, pokud napíšete o svých zkušenostech, případně poskytnete své návody a rady v komentářích.

Přidejte první hodnocení

Please, login to leave a review
Přidat na seznam přání
Délka: 3,5 hodiny
Úroveň: Začátečník

Archív