Přejít k navigační liště

Duolingo – výuka jazyků zdarma

Hledáte možnost jak se učit jazyky bez placení? Pak určitě vyzkoušejte – Duolingo komunitní projekt zaměřený na výuku jazyků zdarma. Duolingo jsem objevil teprve nedávno ale hodně mě oslovilo, protože tento u nás zatím ne moc známý projekt má obrovský potenciál. Duolingo je totiž něco jako Wikipedie pro výuku jazyků u které kurzy tvoří a upravují sami uživatelé.

Nemusíte se ale bát, že jsou kurzy nekvalitní. Podobně jako u Wikipedie podléhají kurzy přísným pravidlům kontrole nejen samotnými tvůrci, ale i uživateli, kteří danou lekci studií. V současnosti je v češtině dostupný jen kurz angličtiny. Opravdové možnosti Duolinga ale prozatím prozkoumají jen ti, kteří už anglicky umí, pro ně jsou dostupné kurzy pro všechny hlavní světové  jazyky a připravují se další (například i Klingonština :)).

Jak probíhá výuka na Duoligu

Práce s Duolingem se hodně podobá hraní počítačové hry. Začínáte pěkně od začátku a postupně se propracujete ke stále složitějším tématům. Za absolvované lekce pak získáváte zkušenostní body, které určují váš postup a také speciální měnu Lingoty. Za ty můžete pak nakupovat ve speciálním obchůdku bonusové lekce, nebo si pořídit různé výhody. K dispozici je také webová aplikace pro mobily, díky které můžete procvičovat kdekoli. Mobilní aplikace dokáže taky upozornit, že je čas na procvičování, což je funkce, kterou hodně oceňuji :).

Uživatelské prostředí Duolingo
Uživatelské prostředí Duolingo je příjemné přehledné a motivující.

Výuka je rozdělena do mnoha kapitol a kurz je koncipován tak, abyste se po jeho absolvování plynule domluvili anglicky. Postupně vám tak stoupá ukazatel “plynulé komunikace v daném jazyce“.  Duolingo udává, že za 36 hodin strávených v jejich kurzech zvládnete stejné učivo jako za jeden semestr na univerzitě. Při výuce si můžete nastavit denní cíl podle zamýšlené intenzity studia a stránka vás pak motivuje získáním bonusových lingotů za jeho dodržování.

Nezbytnou součástí denní výuky je i opakováni a procvičování slovní zásoby, pro které můžete každý den absolvovat cvičeni s posledním probíraným tématem (tlačítko posílit dovednosti vlevo dole). Ukázka cvičení na duolingu

Výuka probíhá formou několika druhů cvičení – překlad vět, psaní podle poslechu, doplňování slov a další. U každém výukovém okruhu musíte odpovídat na zadané otázky a podle úspěšnosti odpovědí se buď přiblížíte k absolvování lekce nebo se váš postup zpomalí. Do nových cvičení jsou pak přidávána slovíčka z předchozích lekcí, takže dochází k neustálému opakování.

Jednotlivé okruhy cvičení můžete ale také přeskakovat vyplněním souhrnného testu. Díky tomu se nemusíte zdržovat tím co již umíte.

Výuka s přáteli

Na rozdíl od běžného výukového softwaru můžete v Duolingu také soupeřit s přáteli. Tuto funkci zatím nemám vyzkoušenou, ale může být zajímavá. Přátele můžete pozvat mailem, pomocí Facebooku nebo je vyhledat přímo na Duolingu. Pokud máte zájem, můžete si přidat i mě pod nickem JakubOnder1.

Aplikace pro mobily

Duolingo lze používat i v mobilu, bohužel ale musíte být stále připojeni k internetu, což může zbytečně vysávat data, ale třeba pro zabíjení dlouhé chvíle cestou do práce nebo školy je naprosto ideální.

Osobní zkušenost

Na Duolingo jsem narazil víceměné náhodou a prakticky hned mě chytlo a zatím nepustilo. Studuji základní kurz angličtiny pro česky mluvící a také němčinu pro anglicky mluvící. Ke studiu využívám počítač i mobilní aplikaci u které mi ale vadí nutnost být neustále online. Jinak k tomuto projektu nemám žádné výhrady a myslím že až v budoucnu přibydou i další jazyky stane se velice oblíbenou službou.

 

Další jazykové kurzy na online kurzech zdarma

Kromě Duolinga jsem zde kdysi psal i o bezplatných kurzech společnosti Langmaster více na tomto článku o bezplatné výuce jazyků a dále jsem pak sepsal zajímavé zdroje pro výuku angličtiny pro nejmenší.

Přidejte první hodnocení

Please, login to leave a review
Přidat na seznam přání

Archív