Přejít k navigační liště

Enkaustika – malování voskem pro začátečníky

jak na malování voskem

Enkaustika (encaustic) je výtvarná metoda stará již minimálně dva tisíce let. Nejstarší záznamy o ní pocházejí už někdy kolem roku 50. n.l. Tato technika spočívá v malování nahřátým voskem s barevným pigmentem.

Portrét ženy z Egypta namalován v období 100-150 n.l.
Portrét ženy z Egypta namalován v období 100-150 n.l.

V současnosti je enkaustika zmodernizována do takové míry, že lze pořídit barevný vosk i speciální nanášecí žehličku nebo tepelné pero na malování. Pro začátek ale stačí i obyčejné voskovky a stará žehlička. Výhodou této techniky je, že nemusíte být akademickým malířem, a přesto s voskem zvládnete kreslit krásné výtvory.

Kurz enkaustiky

Kurz enkaustiky pro vás připravila Jana Školaudyová, která se touto technikou malování zabývá již dvacet let a učila již zhruba tisíc studentů, z nichž někteří dnes vystavují a prodávají své obrazy. Součástí jejího video kurzu jsou tři lekce zdarma. Za sebe můžu říct, že již první lekce je velmi zajímavá a poskytne mnoho cenných rad. Další část kurzu je již placená, ale pro začátek myslím, že bohatě stačí základní lekce.

V kurzu se dozvíte:

  • jak pracovat s voskem
  • jak zvládat základní techniky malby
  • jak si vyrobit přání s lemováním obrázků
  • jak malovat enkaustickou tužkou
  • jak malovat strukturovacími pastami
  • jak malovat na MDF desku

Krátké videonávody pro malování s encaustikou

Enkaustika je poměrně oblíbeným tématem, proto lze na youtube najít několik videonávodů. Prvním videonávodem je třídílný záznam z živého kurzu enkaustiky základní umělecké školy ze Studénky. Všechny tři díly si můžete přehrát níže. Toto video vás během tří minut uvede do problematiky kreslení žehličkou a barevnými vosky. Další návod na nakreslení obrázku pomocí enkaustiky.

Zajímavé stránky o enkaustice

Na závěr přidávám pár stránek s návody a inspirací. vytvarnekurzy.com - osobní stránky autorky kurzu Jany Školaudyové encaustic.wz.cz - zajímavý blog o enkaustice zajímavý návod - květiny, krajiny a různé koláže i to je v enkaustice možné

Přidejte první hodnocení

Please, login to leave a review
Přidat na seznam přání
Video: 3 hodiny
Úroveň: Začátečník

Archív