Přejít k navigační liště

Esperanto – kurz univerzálního jazyka

Esperanto je umělý jazyk vytvořený za účelem komunikace mezi národy. Tento jazyk vytvořil na konci 19. století ruský filozof  Ludvík Lazar Zamenhof. Esperanto obsahuje prvky z latiny a germánských, románských i slovanských jazyků a občas se do něj zamíchají i některá slova z mimoevropských jazyků. Výsledkem je funkční jazyk, který se po více než sto letech aktivního používání a přizpůsobování svou slovní zásobou a schopností předávat informace vyrovná dnes používaným jazykům přirozeného původu.

Hlavní výhodou esperanta je jeho jednoduchost. Již za několik týdnů učení si můžete dopisovat a psát jednoduché texty a za několik měsíců se domluvíte i v zahraničí. Esperanto je vytvořeno tak, aby eliminovalo složitosti jednotlivých jazyků a využilo z nich principy, které usnadní učení. Jedním ze znaků esperanta je například časté opakování kořenů, což velmi usnadňuje učení slovní zásoby.

Proč se vlastně učit esperanto? Lidí, kteří umějí esperanto, je sice poměrně málo (odhady se pohybují od sto tisíc do dvou milionů), ale zato se s esperantem můžete domluvit po celém světě. Do esperanta se také překládají knihy, točí se v něm filmy a pořádají se různé srazy s mezinárodní účastí. Mnohem více o esperantu se dozvíte v obsáhlém článku na české wikipedii (jeden z nejlepších českých článků, které na wikipedii vyšly). ZDE

Pokud se chcete do této poměrně malé, ale o to víc aktivní skupinky vyvolených ovládajících esperanto dostat, můžete se účastnit kurzu esperanta na stránkách Lernu!. Celý kurz je zdarma a součástí stránky je i fórum kde vám mohou s výukou pomáhat i skuteční učitelé. Druhý kurz, který jsem pro Vás našel, je počítačový program, na jehož provoz nepotřebujete přístup k internetu. Tento program je rovněž bezplatný.

Pokud si chcete stáhnout program pro výuku esperanta, klikněte zde:

esperanto

Přidejte první hodnocení

Please, login to leave a review
Přidat na seznam přání
Délka: 30 lekcí
Úroveň: Začátečník

Archív