Přejít k navigační liště

Korálkování – šití šperků z korálků

Úvod do korálkování

Korálkování je velice stará metoda výroby ozdobných předmětů, jejíž stáří podle archeologických nálezů přesahuje 5000 let. Výjimkou v této tradici není ani Evropa, ve které vznikla první dílna na výrobu skleněných korálků již ve 14. století. V minulosti měly výrobky z korálků svůj význam i z náboženských důvodů a jako talismany štěstí či léčivé amulety.

Moderní korálkování je užíváno jako technika pro tvorbu šperků, kabelek, podložek a desítek dalších typů výrobků. Korálky jsou dostupné v obrovském množství tvarů, barev a velikostí, které poskytují velké možnosti při tvoření. Lišit se může také obtížnost výroby. Zatímco výroba jednoduchého výrobku může i nováčkovi trvat méně než hodinu, u složitějších výrobků může výroba zabrat týdny a neobejdete se u ní bez speciálních pomůcek.

Základní techniky korálkování

Technik korálkování je obrovské množství. Můžeme je však rozdělit do dvou základních skupin a těmi jsou tkané a netkané korálkování. Tkané korálkování se provádí na tkalcovském stavu, zatímco netkané korálkování pouze jehlou a zahrnuje velké množství rozličných technik.

Příklady korálkovacích technik:

 • Jednoduché navlékání – Tuto techniku zná nejspíš každý, spočívá v navlékání na provázek a je vhodná pro začátečníky. V této technice záleží spíše na výběru materiálu než na obtížnosti, ale přesto lze vytvořit originální šperky.
 • Našívání korálků – Další zajímavá technika, díky níž si můžete vytvořit originální výzdobu na oblečení nebo látkách.
 • Trojrozměrné korálkování – Rovněž velmi známá technika, o niž již vzniklo mnoho knih. Umožňuje vytvářet z korálků různá zvířátka, postavičky a další trojrozměrné výrobky.
 • Šití šperků – Je složitější  a pracnější než prosté navlékání korálků, ale otevírá cestu k tvorbě krásných a efektních dekorací. Tento pojem v sobě skrývá mnoho dalších technik a můžete vytvářet mnoho výrobků od náramků, prstenů, náušnic, broží, až například po čelenky.
 • Výroba korálků – Korálkování nemusí být zaměřeno pouze na navlékání, ale můžete si vytvořit i vlastní korálky. Jako materiál můžete použít Fimo hmotu, keramickou hmotu, tavení skla, papír, nebo cokoli, co vás napadne. Fantazii se meze nekladou.

Kurz šití šperků z korálků

Korálkováním se zabývá spousta různých publikací, ale pokud chcete ucelený kurz který vás naučí vše co potřebujete vědět na jednom místě. Lektorkou tohoto kurzu je Radka Fleková, která o této metodě napsala několik knih a vyučuje ji již téměř 13 let. Její kurz se skládá ze 3 bezplatných lekcí a dalších 5 placených, které můžete zakoupit po zahájení kurzu.

V kurzu se dozvíte:

 • jak obšívat korálky
 • jak vytvořit květinu v podobě vlčího máku
 • jak pracovat s dvoudírkovými korálky
 • jak pracovat s korálky ve tvaru trnu
 • jak provádět rybí steh
 • jak šít do spirály
 • jak provádět cihlový steh
 • jak šít z jazýčku

 

Zajímavé návody pro šití z korálků

Chcete-li se naučit i jiné techniky, můžete vyzkoušet tyto návody, které jsem pro vás vyhledal.

Návody na výrobu šperků

Na stránce koralky.stoklasa.cz je obsáhlý soubor návodů na výrobu šperků, určitě se bude hodit.

Jak na vytvoření jednoduchého motýla, žáby, andílka nebo kočky se dozvíte na tomto blogu: koralky.svet-stranek.cz

Přidejte první hodnocení

Please, login to leave a review
Přidat na seznam přání
Video: 2 hodiny
Úroveň: Začátečník

Archív