Přejít k navigační liště

Kurz kreslení pravou hemisférou

kreslíme pravou hemisférou

Chtěli byste se naučit kreslit, ale myslíte si, že na to nemáte talent? Pak jste možná ještě o technice kreslení pravou mozkovou hemisférou, pomocí které se může naučit kreslit téměř každý.

Jak funguje metoda kreslení pravou hemisférou?

Zakladatelka této metody je americká neurovědkyně a doktorka umění Betty Edwardsová, jejíž kniha Kreslení pravou stranou mozku se stala bestselerem a je široce uznávaná v odborných i uměleckých kruzích po celém světě.

Metody výuky, které Dr. Edwardsová v knize prezentuje, jsou z velké části založeny výzkumu držitele Nobelovy ceny a významného neuropsychologa. dr. Rogera W. Sperryho.  Jeho práce se zaměřovala na funkce mozkových hemisfér a rozpoznávání procesů, které v nich probíhají.

Díky jeho výzkumu dnes víme, že naše hemisféry plní odlišné funkce a zatímco levá hemosféra je zodpovědná za analytické myšlení, matematicko – logické myšlení, vnímání času, řečové schopnosti, psaní atd. Pravá hemisféra je zodpovědná za celostní myšlení, rozpoznávání obličejů, vnímání zvuků a hudby, kreativitu a intuici.

I když spolu obě hemisféry spolupracují a dokonce se dokáží v případě zranění i částečně nahradit, jsou jejich funkce odlišné a k velké smůle milovníků umění je u většiny lidí levá (logická) hemisféra dominantní nad tou pravou (kreativní).

Toto je pak důvod proč si mnoho lidí myslí, že neumí kreslit. Není to tak, že bychom s pomocí pravé hemisféry nemohli nic nakreslit, ale výsledný obrázek bude nepřesný a bude odrážet spíše to, jak si myslíme, že by měl výsledný tvar vypadat než jaká je realita.

kreslení pravou hemisférou
Kresba před a po absolvování kurzu

Od výzkumu mozku ke kreslení

Aby mohla Dr. Edwardsová aplikovat Sperryho výzkum na problematiku kreslení, potřebovala najít způsoby, jak obejít dominanci naší logické hemisféry.

Dr. Edwards navrhla pro řešení tohoto problému obecné pravidlo, pravidlo, které tvoří základ všech cvičení v její knize:

“Abychom získali přístup k subdominantnímu, poněkud těžko přístupnému režimu P, neverbálnímu, vizuálnímu vnímání mozku, je nutné postavit svůj mozek úkolem, který dominantní verbální systém, režim L se vypne. “

Ukázkovým příkladem použití tohoto pravidla je kresba vzhůru nohama. I když se na první pohled může zdát, že kresba tímto způsobem ještě mnohem těžší, není to pravda. Právě tímto způsobem totiž vypneme dominanci naší logické hemisféry a výsledná je kresba je pak mnohem přesnější a věrohodnější.

Kurz kreslení pravou hemisférou

Po více než 40 letech kreslení pravou hemisférou již prověřeným způsobem jak se naučit během krátké doby obstojně kreslit a i u nás najdete spoustu lektorů kteří tuto metodu vyučují. Pro mnohé může ale být problém, že kurzy jsou hlavně ve velkých městech a májí délku až 5 dní.

Právě pro ty, co nechtějí nikam dojíždět je proto určen kurz Kreslení pravou hemisférou – naučte se kreslit správně. Vytvořila jej portrétistka a lektorka MgA. Petra Cibulková, která má více než pětadvacetiletou zkušenost s kreslením obrazu a můžete ji potkat mimo jiné i na Karlově mostě v Praze.

Její kurz má celkem 10 lekcí z nichž první 3 lekce jsou zdarma a vy si tak můžete bezplatně vyzkoušet základy této techniky.

Kreslení pravou hemisférou úvodní foto

Co se v kurzu naučíte

  • pomůcky pro kreslení a první kresba (lekce zdarma)
  • detailní kresba ruky (lekce zdarma)
  • základy kreslení – pomeranč (lekce zdarma) a židle
  • základní kresba obličeje
  • kresba rysů obličeje a jejich vyladění a dokončení
  • detaily obličeje – oči, uši, nos i rty
  • detailní kreslení vlasů
  • kreslení profilu
  • kresba portrétu a autoportrét

 

Zaujal vás tento kurz? Pak si můžete pokračovat kurzy Kreslení pravou hemisférou 2 – kreslíme předměty, rostliny a zvířátka (první 3 lekce jsou zdarma) a kurzem Kreslení pravou hemisférou 3 – kreslení zvířat pastelem (také 3 lekce zdarma)

Přidejte první hodnocení

Please, login to leave a review
Přidat na seznam přání
Video: 5 hodin
Úroveň: Začátečník

Archív